Intresset för Svenska Flaggan ökar – men kunskaperna brister

Intresset för Svenska Flaggan ökar – men kunskaperna brister

När ett land hamnar i en kris slår man vakt om det gemensamma som flaggan, menar Föreningen Svenska Flaggan i Göteborg, som har märkt av ett ökat intresse för flaggning under pandemin. Det rapporterar SVT.

Annons

Samtidigt ser föreningen en annan tendens: Folk flaggar gärna – men har inte en aning om hur man gör.

”I oroliga tider när det sker snabba förändringar, så ökar människors behov av stadga i tillvaron och flaggan är ju en symbol som inte förändras.” Det konstaterar föreningens sekreterare Torsten Persson.

Persson konstaterar, att flera aspekter av flaggningen borde vara allmänbildning, som att inte låta flaggan sitta uppe nattetid och att inte kladda på den. Han ogillar även korsvimplar.

Föreningens sekreterare tycker även, att misskötsel av flaggan borde vara olaglig: ”När en företeelse ökar måste det finnas ett regelverk kring det hela, annars blir det anarki.” Det säger Torsten Persson.

Christopher Jarnvall

Gillar du det vi gör? Stötta oss på Swish: 123 384 82 49 eller på Patreon.

Become a Patron!